Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…
Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…

kadinlar-gunu

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı .

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

Türk Kadının Mücadelesi

Türk kadını, tarihte ilk kez 1843 yılında Tıbbiye Mektebi bünyesinde aldıkları ebelik eğitimi ile sosyal yaşamda yerlerini almaya başladı.

Kadınlar, ilk kez 1913 yılında da devlet memuru olarak çalışmaya başladı.

Kızlar için ilk yüksek öğretim kurumu, 1914 yılında “İnas Darülfünunu” adı altında açılırken, bilim dünyasıyla da ilk kez 1922 yılında tanıştı. Bu tarihte, bir kız öğrenci tıp fakültesine kayıt yaptırarak eğitime başladı benicar medication.

İlk kadın bakan Türkan Akyol, 1971 yılında göreve atandı. 1989 yılında kadınlara da kaymakamlık yolu açılırken, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kadın Vali Lale Aytaman, 1991 yılında Muğla’da görevlendirildi.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Başbakan koltuğuna da ilk kez bir kadın oturdu ve Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olan Tansu Çiller, 25 Haziran 1993 tarihinde hükümeti kurdu.

İş bölümü,fırsat eşitliği gibi kavramların daha çok anlam kazandığı günümüzde;toplumların itici gücü olarak kadına yönelik geliştirici politikaların ve iyileştirmelerin arttırılması,kadınların sosyal,ekonomik ve siyasi alanda daha çok söz sahibi olması zorunluluğu kaçınılmazdır.Evde ailenin yükünü sırtlanan,gelecek nesilleri yetiştiren anne,iş yaşamında da erkeklerle aynı şartlarda çalıştığı halde günümüz çağında bile kadına gerekli özen gösterilmemekte, fırsat eşitliği sağlanmamaktadır.

Sivil toplum örgütleri, kadın dayanışma örgütleri, yerel kadın dernekleri, siyasi politikalar ve çalışmalarla kadınlarında ülkenin geleceğinde hak ettikleri yeri alacaklarına olan inancımla tüm kadınlarımızın,tüm emekçi kadınlarımızın gününü saygıyla kutluyorum.

Dr. Alev TÜRE
Afyonkarahisar Tabip Odası Genel Sekreteri

Hiç yorum şimdiye kadar.

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk.