14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörlüğü ve Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanlığı tarafından 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikler Kocatepe Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Yağışlı havaya rağmen yoğun bir katılımın gerçekleştiği törende, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından anıta çelenk konuldu. Çelenk koyma töreninin ardından yapılacak olan tıp bayramı kutlama töreni için Afyon Kocatepe Üniversitesi konferans salonuna geçildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Tabip Odası Başkanı Murathan Leblebicioğlu 2016 yılının modern tıbbın Türkiye’de kuruluşunun 189. Yıldönümü olduğunu belirtti., 14 Mart’ın ‘Tıbbiyeliler”in düşman işgaline karşı direnişi, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı olduğunu ifade eden Leblebicioğlu, “O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, işgali protesto için toplanmıştır. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamış ve kurumlaşmıştır. Bugün de Türkiye’nin vatanını seven hekimleri, ülke bütünlüğüne ve hekim birliğine sahip çıkmaktadır ve çıkmaya da devam edecektir” diye konuştu. Leblebicioğlu hekimlerin en temel hak olan yaşama hakkını her şeyin üzerinde tuttuklarını ifade ederek, “İnsanı yaşatmayı amaç edinen bir mesleğin mensupları olarak biz vatansever hekimler, ülkemizdeki tüm silahlı terör eylemlerinin son bulmasını ve hiçbir insanımızın aşağılık, kalleşçe terör eylemleri sebebi ile en ufak bir zarar görmesini, yaşamlarını kaybetmelerini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

14 Mart Tıbbiyelilerin işgale başkaldırışlarını simgeler

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici ise 14 Mart tarihinin tıp öğrencilerinin işgale başkaldırışlarının 97. yıldönümü olduğunu ifade etti. Yemenici, “Ezelden beri hür yaşamış milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykırdığı ve tıbbiye öğrencilerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin yıldönümündeyiz. Tıp Bayramı işgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adı oldu. Bu milletin hekimleri, bu milletin yeniden dirilişi için o gün nasıl kenetlendi ise bugün de büyük ve güçlü Türkiye idealimizle her zamankinden daha çok bağlı olduğumuzu, hekimler olarak bütün dünyaya ilan ediyoruz” dedi. Yemenici şöyle konuştu:

“Bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak gece gündüz insanımızın sağlığı için hizmet sunuyoruz. Başkentimiz de hasta olmasın diye üzerine titrediğimiz insanlarımızı, masum canları, alçakça bir saldırı da kaybettik. Sağlık ailesi olarak acımız sonsuz. Saldırı da yaralanan insanlarımızı hayatta tutabilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Evet acılıyız. Ancak bu milletin acılarla yoğurulmuş şanlı tarihinin üzerimize yüklediği sorumluluğun farkındayız. Bu alçakça saldırılar da ölüm kusan insanlık düşmanları kaybedecek, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ diyen medeniyet anlayışını temsil eden büyük Türk Milleti kazanacaktır check these guys out. Biz hekimler her zaman milletimizin yanında olduk. Çanakkale’de vardık, bugünde yaralılarımızın yanındayız. Her zaman milletimizin yanında onlara uzanan el olacağız.”

Tıp bayramı hekimlerin vatan savunması hareketi olarak başladı

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da Ankara’da gerçekleşen menfur saldırı da hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediği konuşmasında şunları söyledi:

“Bu menfur saldırı bizleri de derinden üzdü. Bizler her gün yeni çalışmalarla, sağlık alanında ki yeniliklerle kamuoyuna güzel haberler verelim, yeni hizmetleri paylaşalım derken bu olanlar bizi ziyadesiyle üzmektedir. Hekimlerimiz başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın her şeye rağmen 189. tıp bayramını gönülden tebrik ediyorum. İnsan sağlığını iyileştirmek, şifa dağıtmak için başta hekimlerimiz olmak üzere fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanları övgüyü ve tebriki hak etmektedirler. Ancak onlara karşı son zamanda artan şiddeti nefretle kınıyorum.”

Temelinde insan sevgisi, hedefinde sağlıklı bireyler olan tıp mesleği tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğuna değinen Solak, hekimliğin ve sağlık sunumunun çok büyük fedakârlık, gayret ve hoşgörü gerektirdiğine kaydetti. Solak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her insanın en değerli hazinesi olan sağlığını koruduğu için kutsal bir meslektir. Ülkemiz de modern tıp eğitiminin başlangıcı olan 14 Mart tarihi tıp bayramı olarak geleneksel şekilde süre gelmektedir. İlk kutlama 1. Dünya Savaşı’nda tıp öğrencilerince İstanbul işgali sırasında işgal kuvvetlerine tepki olarak gerçekleştirilmiştir. Tıp bayramı böylece tıp mesleği mensuplarının vatan savunması hareketi olarak başlamıştır. Ülkelerin en önemli gelişmişlik göstergeleri başında sağlık göstergeleri gelir. Bu göstergelerin iyi olması sağlık çalışanlarının verdikleri emeğin karşılığıdır. Son yılların sağlık göstergeleri ülkemiz de olduğu gibi ilimizde de oldukça iyi seviyelerdedir. Yapılan araştırmalar ve göstergeler hemşerilerimizin kamu ve özel hastanelerde aldıkları hizmetlerden memnun olduklarını göstermektedir. Bizler Afyon ilinde hizmet veren sağlık kuruluşları olarak büyük bir aileyiz.”

Tıp Bayramı etkinliğinde açış konuşmalarının ardından AKÜ Hastanesi Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salih Çetin Kurşun tarafından “Hekimler Arası İletişim” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Program sonunda meslekte 25 ve 40. yılını dolduran hekimlere plaket verildi. Program yapılan kokteyl ile sona erdi.

Hiç yorum şimdiye kadar.

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk.